Monday September 11

 


9:00 – 9:30
Registration
Heinrich Böll Stiftung, Schumannstraße 8,  10117 Berlin


09:30 – 10:00
Opening Speeches
Great Hall

  • Jessica Baier – Engagement Global
  • Karen Thormeyer – GRÜNE LIGA Berlin

10:00 – 10:30
Keynote: Diversity and Significance of Urban Farming
Great Hall

  • Marielle Dubbeling – RUAF Fondation

10:30 – 11:30
Open Space – 10 Projects – 2 Durchläufe
(10 min presentation and 10 min discussion each, 2 runs per project, listed here = total presentations Open Space)

  • Waltenegus Wegayehu, Sustainable Solid Waste Management – Adis Abeba, Ethiopia
  • 15th Garden – Syria/Lebanon
  • Yichen Jiang, RWTH Aachen – China/Germany
  • Ahmed Sourani, GUPAP Gaza
  • Caroline Mees – USA
  • Daniel Watman & Ricardo Arana, Binational Friendship Park – Tijuana/San Diego, USA/Mexico
  • Luis Fernando Àlvarez, Agroarte – Medellin, Columbia
  • Anja Steglich, Roof Water FarmBerlin, Germany
  • Tori Okner, ICLEI „Orti per tutti“ – Bologna, Italy
  • Katharina Böhme, Spiel/Feld MarzahnBerlin, Germany

11:30 – 12:45
Panel Discussion Global North – Cooperation between local governments and civil society in the field of Urban Farming

Great Hall

  • Barbara Emanuel, Manager Toronto Food Strategy – Toronto, Canada (tbc)
  • Rhonda Naomi Payne, Coordinator Toronto Urban Growers –Toronto, Canada
  • Laurence Baudelet, Graine de Jardins – Paris, France
  • Christa Müller, Anstiftung – Berlin, Germany
  • Ursula Renker, Berlin Senate – Berlin, Germany

12:45 – 14:00
Lunch Break


14:00 – 15:30
First series Workshop

WS 1: Climate Change Adaptation

Presentation: Marielle Dubbeling (RUAF)

Interlocutors:

  • Christoph Kasper/Yassine Moustanjidi, Casablanca Project TU – Marocco
  • Hassan Mohammadian Mosammam, Department of Geography and Urban Planning, Shahid Beheshti University – Teheran, Iran
  • Alexandra Rodríguez Dueñas, AGRUPAR – Quito, Ecuador
  • Barbara Emanuel, Manager Toronto Food Strategy – Toronto, Canada

 

WS 2: Local Economies

Presentation: Farida Farag (GIZ)

Interlocutors:

  • Infarm – Berlin, Deutschland (not confirmed yet)
  • Yara Eissa (tbc), Rooftop Farming Hub – Cairo, Egypt (GIZ)

 

WS 3: Women’s Agency and Empowerment

Presentation: Joyce-Ann Syre, Meike Brückner, HU Berlin

Interlocutors:

 

WS 4: Urban Planing

Presentation: Caroline Mees (AKNW)

Interlocutors:

 

WS 5: Education

Presentation: Ulrich Nowikow (GRÜNE LIGA Berlin, IGA Campus)

Interlocutors:

  • Asmelash Dagne, Slow Food  Addis Abeba, Ethiopia
  • Jesus Alfonso Martinez, Botanical Garden – Pinar del Rio, Cuba
  • n.n., local food consultants  Bristol, England

 

WS 6: Linking City & Countryside

Presentation: Wilfried Bommert (IWE)

Interlocutors:

  • Rolf Born (tbc), KuLaRuhr, Sustainable Urban Cultural Landscape  Ruhr, Deutschland
  • Christine Pohl, Food Policy Council  Berlin, Deutschland
  • Javier Alejandro (tbc) – Rosario, Argentina

 

WS 7: Edible Cities

Presentation: Lutz Kosack (Andernach)

Interlocutors
:


15:45 – 16:30
„Berlin Highlights of the Workshop’s Topics“ – Interview with Stefan Tidow,
Berlin Senate
Great Hall


16:30 – 16:45
Introduction Excursions & Welcome Reception at Prinzessinnengärten
Great Hall


16:45
Coffee break and networking opportunity for those who don’t participate in the excursions


16:45 – 19:15
Excursions to local Urban Farming Projects

  • Allmende Kontor, Tempelhofer Feld
  • Schul- und Umweltzentrum Mitte (SUZ), Alotment Garden Rehberge
  • Möhrchenpark / Holzmarkt

19:30 Welcome Reception at Prinzessinnengärten (incl. Hip Hop Concert by A.K.A, Agroarte, Colombia)


Copyright © 2009 - 2017 GRÜNE LIGA Berlin e.V. Landesverband Berlin - Netzwerk Ökologischer Bewegungen - Alle Rechte vorbehalten.
maidsys.com refabin.com orpark.net rocalfa.com museex.com raidstats.com